Späť

Husitský kostol

Adresa: 049 42 Lúčka
GPS: 20.7254505, 48.6394739

Husitský kostol

Disponujete fotografiou k tomuto miestu?
Možete nám ju zaslať na admin@karpatskyportal.sk

Zobraziť na mape

V okolí

Popis:

Husitský kostol je voľne prístupná pamiatka, ktorá sa nachádza nad obcou Lúčka asi 16 km od mesta Rožňava. Leží na malom vršku severne od obce, v doline oddeľujúcej Slovenský kras, (planinu Horný vrch) od horského celku Volovské vrchy (podcelok Pipítka). Prvá písomná zmienka je z roku 1409 ako príslušenstvo turnianskeho hradného panstva, ktoré kráľ Žigmund daroval Pavlovi Bešeňovi. Kostol bol postavený v prvej polovici 13. storočia v gemerskom ranogotickom slohu a bol zasvätený Narodeniu Panny Márie.eža kostolíka bola pôvodne dvojpodlažná s 3 oknami na poschodí a 3 strieľňami na prízemí. Na prelome 16. a 17. storočia slúžila veža ako zvonica.

Veža je najzachovalejšou časťou komplexu kostolíka. Ešte začiatkom 20. storočia sa v kostole slúžili omše.Počas 1. svetovej vojny kostolík čiastočne vyhorel a žiaľ už nebol obnovený.

Obyvatelia obce si postavili nový kostol priamo v obci v rokoch 1926-27. Miestni obyvatelia začali kostolík a pevnostný múr rozoberať na stavebný materiál. Počas  druhej svetovej vojny v roku 1945 bol kostol značne poškodený, keď tu počas prechodu frontu zaujali obrannú pozíciu nemecký vojaci. Kostolík dostal priamy zásah od sovietskej tanku čo spečatilo jeho osud. Jeho čiastočná rekonštrukcia a zakonzervovanie bola spravená koncom 70.rokoch 20. storočia. Začiatkom osemdesiatych rokoch bol kostolík vyhlásený za kultúrnu pamiatku.

Dodnes sa zachovalo iba obvodové murivo kostola a značne znížený obranný múr s vežou.

Strážna veža bola zrekonštruovaná a nanovo zastrešená. Loď kostola je dlhá 11 m a široká  9,5 m, presbytérium má dĺžku 6 m a šírku 7 m. Hrúbka pevnostného múru je približne približne 110-120 cm a hrúbka múrov kostolíka je priblížne 100-110 cm.