Späť

Kostol Ducha Svätého

Adresa: Žehra 87
GPS: 20.7929733, 48.9786781

Kostol Ducha Svätého
Kostol Ducha Svätého galeria 0
Kostol Ducha Svätého galeria 1

Disponujete fotografiou k tomuto miestu?
Možete nám ju zaslať na admin@karpatskyportal.sk

Zobraziť na mape

V okolí

Kostol Ducha Svätého je neskororománska sakrálna stavba z druhej polovice 13. storočia nachádzajúca sa v obci Žehra v okrese Spišská Nová Ves v Košickom kraji.

Stavba kostola, patriaceho k typickým stavbám prechodného, neskororománskeho obdobia, prebiehala v rokoch 1245 - 1275. Spočiatku mal rovné stropy. Presbytérium dostalo klenbu asi v polovici 14. storočia, loď asi v roku 1380, pričom klenba sa zachytila o stredný stĺp. Takto vznikol dvojloďový kostol. Veža má typické okienka prechodného slohu. Jej charakteristickú cibuľovitú drevenú kupolu dostavali v roku 1769.

Najvzácnejšie pamiatky v kostole predstavujú nástenné maľby, tvoriace ucelený ikonografický cyklus. Je nimi pokryté celé presbytérium, víťazný oblúk i celá severná stena. Najstaršie maľby vznikli na konci 13. storočia, prípadne v 14. storočí. Umelecky najhodnotnejšia je výmaľba presbytéria. Sú tu umiestnené medailóny s bustami prorokov ako predchodcov kresťanstva a uhorských kráľov sv. Štefana a Ladislava. Na klenbe sú štyri výjavy pripomínajúce byzantské ikony: Trojica vyobrazená ako jeden človek s troma hlavami, Abrahámovo lono, Kristus v mandorle a Madona s dieťaťom. Stredná, hlavná časť stien, obsahuje pašijový cyklus šiestich obrazov.


Vstupné:

dospelí - 2 EUR
deti od 6 do 15 rokov - 0,50 Eur
študenti - 1 euro

Telefón:

(+421) 53 44 85 027

Web:

//www.slovenskyraj.sk/vylety/zehra/zehra.html